Zachráni vás harmonogram

Máte niekedy pocit, že sa na vás doslova všetko rúca? Pracovné povinnosti, domáce práce, starostlivosť o rodinu, o seba, o domáce zvieratá a ešte treba stihnúť aj návštevu rodičov a ísť nakúpiť. Pokiaľ máte problém so stíhaním všetkého, čo potrebujete počas dňa, či týždňa zariadiť, zostavte si harmonogram.

plánovač
 
Záchranný harmonogram
 
Niektorí ľudia dokážu existovať bez striktných pravidiel. Majú jednoducho vo veciach poriadok. Pokiaľ k nim nepatríte, môže sa vám veľmi jednoducho stávať, že začnete zanedbávať seba i svoje okolie. Z koša na bielizeň trčí kopa špinavého oblečenia a vy ešte nemáte umyté vlasy. Pritom je už deväť hodín večer a ráno treba vstávať do práce. Spomínaný harmonogram, sa na prvé počutie môže javiť ako somarina, ktorá vám nemá ako pomôcť. Za vyskúšanie však nič nedáte. Je dôležité, aby ste doňho zahrnuli všetky povinnosti, ale i čas na oddych a zábavu. Nezabudnite ani na tie najmenšie drobnosti, ako napríklad vynesenie odpadkov, alebo holenie nôh.
 
Všetky činnosti si rozdeľte rozumne. Čo to znamená? Nesnažte sa v jeden deň stihnúť všetko, čo ste v poslednom období zanedbali. Dvadsaťštyri hodín neoklamete. Dosiahnete iba to, že budete padať únavou. Navyše sa budete päť nenávidieť, že ste nestihli všetko čo ste mali. Svoje aktivity preto neplánujte v rámci jedného dňa, ale minimálne týždňa. Jeden deň si vyhraďte na pracovné povinnosti a neriešte špinavý riad. Na druhý deň zas zabudnite na svoje zamestnanie a povenujte sa svojej domácnosti.

hodiny
 
Harmonogram ako prevencia
 
Pokiaľ vám váš harmonogram pomôže dobehnúť vaše resty z minulosti, zostavte si ďalší. Tento však nebude slúžiť na hasenie problému, ale na prevenciu. Takto sa neodstanete do svojho osobného šialenstva zas a znova.  
Základom je to, aby ste sa všetky časy a termíny, ktoré si stanovíte, snažili i dodržiavať. Snažte sa plánovať reálne. Čo to znamená? Ak viete, že vám umývanie riadu zaberie hodinu a pol, nesnažte sa samých seba presvedčiť, že to stihnete za pol hodiny. Skôr si zopár minú pridajte.