Skúste to s rotopedom

Ako vieme, bicykel je výborná pomôcka na zhadzovanie hmotnosti, zvýšenie našej kondície a zlepšenie zdravia. Čo ale v zimnom období? Niečo pre seba môžete robiť aj v zime. Zaobstarajte si rotoped – stacionárny bicykel. Vďaka tomuto prístroju sa v chladnom, zimnom a nevhodnom počasí nemusíte vzdávať športu. Pokojne si môžete jazdiť v obývačke a pozerať pri tom televízor.

běžecký pás

Druhy rotopedov
Poznáme dve základné rozdelenia týchto prístrojov.
Manuálny– ide o rotopedy, na ktorých si záťaž musíte nastavovať manuálne. Pomocou otočného gombíku si záťaž zvýšite, alebo znížite. Nevýhodou tohto typu je, že ak chcete zmeniť záťaž musíte prestať s cvičením a pokračovať v ňom až keď si nastavíte požadovaný stupeň. Kladom je jeho cena, ktorá je oproti ostatným druhom dosť nízka.
Ergometre – tieto rotopedy sú ovládané elektronikou. Na zabudovanom počítači nastavíte želané funkcie a následne sa o nič viac nestaráte. Tento typ je pre cvičenie komfortnejší. Ergometer musí byť pripojený k elektrickej sieti, ale existujú aj druhy, ktoré majú zabudovaný motor.

kola

Tieto druhy rotopédov obsahujú množstvo funkcií, ktoré ak patríte k zanieteným cyklistom isto oceníte. Každý egometer má niekoľko prednastavených profilov tratí. Vďaka tomu si počas cvičenia budete pripadať ako by ste išli po reálnom teréne. Niekde budete musieť zabrať, budete cítiť akoby ste išli do kopca, alebo naopak, budete si môcť mierne oddýchnuť a ísť „po rovinke“.
Ak sa chcete na jar ukázať svetu s lepšou postavou isto viete čo je to aerobné cvičenie. Do tejto chudnúcej zóny sa môžete dostať aj s pomocou rotopedu. Na počítači stačí nastaviť požadovanú výšku tepu počas cvičenia. Snímače na rukovätiach budú snímať váš tep a následne budú záťaž zvyšovať, alebo znižovať podľa nameranej hodnoty.

Pokiaľ vám ide o zlepšenie kondície zamerajte sa na výkon. Aj výšku výkonu a dobu, počas ktorej ho chcete udržať si nastavíte na počítači. Následne už len bicyklujete. Prístroj sa sám postará o to, aby ste udržali svoj výkon na zvolenej hodnote.