Finančná gramotnosť

Tento pojem znamená byť finančne zdatný, oboznámený s viacerými funkciami financií a takisto ich aj ovládať. Sú to vlastne znalosti z oboru financií. Každý dospelý človek by mal byť finančne gramotný, teda mal by sa vyznať v tejto oblasti. Prečo je to pre nás ale také dôležité ?

platební karta
 
Už pri výbere banky, ktorú chceme navštevovať a ktorej chceme zveriť naše peniaze ,musíme chápať pojmom a veciam, ktoré nám táto banka ponúka. Či už ide o úroky, rôzne zľavy, akcie. Takisto musíme byť obozretný, čo sa týka podmienok, ktoré musíme dodržiavať počas udržiavania účtu a podobných záležitostí. Človek, ktorý tieto veci nechápe, môže byť ľahko oklamaný a okradnutý o svoje peniaze.
 
Ľudia sú tiež aj často nezodpovední, čo sa týka financií. Vkladajú peniaze do rôznych nepotrebných, alebo teda nedôležitých záležitostí, zoberú si z banky pôžičky ,hypotéky, narobia si dlhy, a zrazu si uvedomia, že vytvorili niečo, čo budú musieť splácať po celý život. A to nehovorím ani o tom, že v týchto záležitostiach sú často úroky oveľa vyššie, ako keď máme peniaze len na účte, čo znamená, že pri vracaní peňazí z pôžičky častokrát vrátime omnoho vyššiu sumu, ako sme si požičali. Presne v tomto je teda potrebné vybrať si banku, ktorá vám vyhovuje.

mince
 
Takisto je veľmi dobré ,že v dnešnej dobe sa táto finančná gramotnosť už presúva aj na základné a stredné školy a je súčasťou učebného plánu. Častokrát robia aj rôzni pracovníci z banky prednášky a upozorňujú deti na čo si treba dávať pozor, čo je výhodnejšie, a čo naopak nie, a zároveň aj zisťujú pomocou dotazníkov na akej úrovni sa žiaci pohybujú v oblasti financií. V tejto dobe má účet už polovica detí nad dvanásť rokov, takže je úplne vhodné zistiť, či vôbec vedia, čo to znamená.
 
Rozvíjajte svoje poznatky z oblasti financií, pretože v tejto dobe, kedy sa všetko točí okolo peňazí, to je  naozaj potrebné.