Prístup k peniazom v zahraničí

Je veľa spôsobov ako platiť v zahraničí, ale pre každodenné použitie je lepšie vybrať si jednu metódu a držať sa jej.

peněženka
 
1. Hotovosť
 
Ak chcete cudziu menu, môžete ísť do banky a zmeniť si hotovosť, ktorú potrebujete pre vašu cestu. Predtým, ako sa dostanete do bankomatu, je užitočné mať v rukách malé množstvo hotovosti podľa krajiny, do ktorej sa chystáte.
 
Prenos veľkého množstva však môže byť bezpečnostným rizikom a ak vám ukradnú peniaze, je náročné to dostať späť.
 
2. Predplatené cestovné karty
 
Toto sú v podstate debetné karty, ktoré môžete vopred naplniť a používať v zahraničí. Banky, pošta a niekedy aj veľké letecké spoločnosti ich ponúkajú. Používate ich rovnako ako bežnú debetnú kartu a môžete v prípade potreby vybrať peniaze z bankomatu.
 
S možnosťou predbežného načítania rôznych mien na jednej karte je užitočné, ak cestujete cez niekoľko krajín. Kartu môžete tiež jednoducho dopĺňať prostredníctvom mobilného telefónu.

platební karty
 
3. Debetné karty
 
Ak si to želáte, môžete si zobrať obyčajnú debetnú kartu. Je to už vo vašom mene a máte na nej všetky peniaze, ktoré potrebujete.
 
Výber finančných prostriedkov zo zámorských ATMS však môže byť drahé, pretože vám môže byť účtovaný poplatok za výber, poplatok za konverziu meny a poplatok za zahraničné transakcie. Ďalším problémom je, že nie všetky obchody prijímajú debetné karty.
 
4. Kreditné karty
 
Môžete tiež použiť kreditnú kartu v zahraničí. Je to užitočné v prípade núdze, pretože budete mať prístup k veľkému množstvu hotovosti.
 
Mohli by ste však byť vystavení riziku, že sa vaša karta stratí a vy prídete o veľa peňazí.
 

5. Cestovné kreditné karty

 

To je ako normálna kreditná karta, ktorá ponúka žiadne poplatky za zahraničné transakcie. Keďže je navrhnutý špeciálne pre cestujúcich, môžete získať prístup na letiskové salóniky alebo cestovné kredity. Niektoré kreditné karty dokonca poskytujú cestovné poistenie cez kartu.

 

Vysoké ročné poplatky a úrokové sadzby vás však môžu odradiť od používania tejto metódy, najmä ak nie ste častým cestujúcim.

 

Pred cestovaním si dobre zvážte, ktorý spôsob vyhovuje Vám.