Základná údržba motocyklu na konci sezóny

Prípady poruchy motocyklu z dôvodu zanedbania údržby bývajú pomerne časté. Dôvodom môže byť nedbalosť, nesprávne postupy alebo ignorancia užívateľskej príručky k danému modelu. Pokiaľ chcete predísť drahým opravám, máme pre Vás niekoľko tipov súvisiacich so zazimovaním Vašej motorky.

oprava

Pneumatiky
V prípade že sa jedná o pomerne novú sadu, netreba sa im príliš veľa venovať. Je dobré neopierať motocykel o stenu. Moderné gumy by však mali disponovať zmesou, ktorá nie je náchylná na mechanické poškodenie vplyvom zaťaženia na jednom mieste. Podmienkou je ale správny tlak, ktorý si treba postrážiť. Lepšou možnosťou rozhodne je umiestniť motorku na stojan.

Brzdy, tlmiče a spoje
Veľmi dôležitý bezpečnostný prvok je potrebné udržať čistý a hlavne čo najďalej od mastnoty. Na škodu rozhodne nie je k tomu určený prípravok. Tlmiče by nemali mať škrabance a mali by byť dostatočne tesné, podobne ako všetky spoje.

Batéria
Pokiaľ sa Váš stroj bude nachádzať vo vlhkom a chladnom prostredí, mali by ste batériu vybrať. Akumulátor raz za čas dobite, odporúča sa jedno nabitie za jeden mesiac.

Prevádzkové kvapaliny, olej a benzín
Vzhľadom k tomu, že moderné mazivá sa dlhodobým státím nedegradujú, môžete ich výmenu nechať na neskôr. Problematickejší je benzín, pretože niekto benzín vypúšťa, niekto nie. Nevypustením však môžete zabrániť korózii nádrže.

náhradní díly

Oblečenie
Aj bezpečnostné prvky s motocyklom priamo nesúvisiace potrebujú údržbu. Z helmy by ste mali odstrániť zabitý hmyz, aby ste počas jazdy lepšie videli. Kožené časti výbavy ošetrite čistiacou pastou a zrevidujte aj chrániče.
Dôkladný servis by ste mali Vášmu motocyklu dopriať aj na začiatku sezóny, čím viac však spravíte pred zimou, tým viac si prácu na jar uľahčíte. Zároveň treba uvážiť, že každý jeden model sa spravuje iným spôsobom a že čistota je základom dobrého stavu stroja.