Na bojazlivú mačku sa musí opatrne

Priniesli ste si domov mačiatku, no jeho správanie sa vám nejako nezdá. Keď ho pohladkáte, ta celú stuhne, prikrčí sa a najradšej by od vás utekalo na kilometre. Nejaví žiaden záujem o hru a aby si k vám prišlo len tak sadnú, tak to neprichádza do úvahy. Nedeje sa nič zvláštne, len ste si domov priniesli bojazlivú mačku.

koťátko
 
S takýmto správaním sa môžeme veľmi často stretnúť u mačiek z útulkov, alebo ulice. Je to jasný dôkaz o tom, že si v živote nezažili len pekné veci a bohužiaľ mnohé z nich im spôsobil človek. Zviera má výbornú pamäť. Ak si iba raz, ešte ako malé mačiatko, vyslúžilo poriadny kopanec, alebo iné zlé zaobchádzanie, bude si ho pamätať až do svojej smrti. To ale neznamená, že nemôže veriť vám. Chce to však istú dávku trpezlivosti a správny postup.
 

  • Mačky by sa vo všeobecnosti nemali byť. Hovoríme o jednej „výchovnej“. Jedincom, ktoré si toho dovoľujú až príliš, však nezaškodí frnknúť po nose, alebo ich veľmi jemne čapnúť po zadku. V prípade bojazlivej a nedôverčivej mačky, sa však takýmto výchovným metódam vyhnite. Ak bude robiť niečo čo sa vám nepáči, upozornite ju na to slovne. Keď napríklad vylezie na kuchynskú linku, vezmite ju do rúk a položte na zem. Toto opakujte do nemoty, až kým to mačka nepochopí.

mačka

  • Ak chcete takúto mačku niečo naučiť, namiesto trestu, zvoľte skôr pozitívnu motiváciu. Nechcete aby vám liezla do taniera s jedlom? Ak vydrží sedieť bez toho, aby sa jej packa ocitla vo vašom obede aspoň dve minúty, odmeňte ju kúskom jedla. Tento čas neustále predlžujte.
  • Ak sa chystáte mačičku pohladkať, vždy sa ku nej najprv ozvite. Hladkajte ju len vtedy, keď to bude chcieť a na takých miestach, ktoré jej nebudú prekážať.
  • Nesnažte sa mačku obracať bruchom hore ako malé bábätko. Takéto zaobchádzanie nemá rado väčšina mačiek. Pre tie bojazlivé je to hotová pohroma.
  • Snažte sa byť na mačku dobrý. Neustálu s ňou komunikujte, odmeňujte ju, jednoducho jej ukážte, že vám môže veriť.