Koľko vás bude stáť vaše podnikanie?

Rozhodli ste sa, že začnete podnikať, no nemáte ani len šajnu o tom, koľko vás to bude všetko stáť? Konkrétne výdavky samozrejme závisia od danej oblasti. Niektoré sa však dajú celkom pekne zhrnúť a predpokladať, ak hovoríme o prípade, že budete podnikať s tovarom.  Tak sa na ne poďme pozrieť.

sleva
 
Založenie živnosti
Ak sa rozhodnete pre klasické založenie živnosti, teda priamo na živnostenskom úrade, musíte rátať s tým, že za každý voľný predmet živnosti zaplatíte päť eur. Ak teda chcete napríklad predávať oblečenie, ktoré však budete zároveň distribuovať, zaplatíte desať eur.
 
Druhou možnosťou je založenie živnosti elektronicky. V tomto prípade neplatíte nič. Jediná investícia bude čítačka kariet, bez ktorej tento úkon nezvládnete. Tá stojí okolo desiatich eur.

keramika
 
Ďalšie povinné výdavky
Ak sa napríklad rozhodnete predávať tovar na mestskom trhovisku, musíte počítať s poplatkami za povolenie. Táto suma je rozdielna v každej obci, či meste. K tomu si budete musieť zaplatiť aj stánkové miesto. Cena nadeň sa začína na ôsmych eurách a končí niekde okolo tridsiatich. Závisí to taktiež od konkrétneho mesta a tiež od toho, či chcete predávať na hlavnom trhovisku, alebo na nejakom menšom, napríklad na sídlisku.
 
Predaj v dedine
Druhou možnosťou je predaj po dedinách. Vo väčšine prípadov síce neplatíte za prenájom miesta, ale iba za ohlásenie v obecnom rozhlase. Takže ak chcete túto službu využiť, pripravte si tri až pätnásť eur.
 
Ostatné výdavky
 

  • V prípade, že si chcete prenajať priestory a tovar predávať týmto spôsobom, sa cena nedá odhadnúť ani len približne.
  • Náklady s vašim podnikaním budú samozrejme rozdielne, ak sa chystáte tovar iba distribuovať, alebo podnikať v oblasti, kde s tovarom nenarábate.
  • Počítať musíte samozrejme aj s nákladmi na dopravu, elektrinu, alebo nákup materiálu, či tovaru.