Ako si vypestovať paradajky na balkóne

S trochou trpezlivosti a pozornosti môžete premeniť váš balkónový priestor, okenné parapety alebo terasy na plodnú kuchynskú záhradu. Okrem ušetrených peňazí na nákup čoraz drahšej zeleniny a paradajok nevnímajúc majú tieto domáce ekologické farmy aj mnohé zdravotné výhody.

rajčat

Pri pestovaní paradajok dodržiavajte nasledujúce kroky:

KROK 1
Vyberte dostatočne slnečné miesto. Rastlinám paradajok sa darí na svetlých miestach, kde je osem až desať hodín slnečného svitu. Takže si vyberte miesto, ktoré splní toto dôležité kritérium.
KROK 2
Vyberte kvetináč väčších rozmerov. Rastliny rajčiakov potrebujú veľa živín, preto ich naplňte bohatou záhradnou pôdou. Špeciálnu hlinu určenú pre pestovanie paradajok kúpite v bežnom záhradníctve. Keď rastlina rastie, môžete pôdu doplniť o kuchynský a bio odpad. Pridávanie dážďoviek a vaječných škrupín do pôdy bude robiť zázraky!

KROK 3
Odstráňte niektoré semená z paradajok (ak nemôžete zabezpečiť, že semená sú vysoko kvalitné, je lepšie ich kúpiť). Vezmite si niekoľko papierových pohárikov a naplňte ich centimetrovou zeminou. Semiačko vložte do pohárika a zakryte ho voľnou vrstvou suchého podkladu. Polejte vodou a za niekoľko dní uvidíte sadenice klíčiť. Akonáhle sú nad výškou palca, odrežte papierový pohár a zasadzujte sadenice do pripravených nádob. Posaďte iba jednu sadenicu do jedného kvetináča. Ak rastú v kvetináči viac rastlín, plodnosť bude menšia.

nezralá rajčata

KROK 4
Je dôležité udržať korene rastlín pokryté pôdou po celú dobu. Nemali by byť vystavené na povrchu. Tiež by mala byť pôda dostatočne vlhká. Akonáhle rastliny začínajú rásť, vkladajte do kvetináča drevené palice. V opačnom prípade sa budú ohýbať pod hmotnosťou ich plodov. Nezabudnite umiestniť palice ihneď po dokončení presadzovania. Zasúvanie palíc môže neskôr poškodiť ich korene.
KROK 5
Polievajte rastliny každý deň. Počas vrcholového leta aj dvakrát denne. Je tiež dôležité odstrániť výhonky (výhonky, ktoré vyrastajú medzi dvoma hlavnými vetvami). Nadmerné rozvetvenie vedie k nižšej úrode – energia a výživné látky použité na pestovanie listov sa môže zachovať, aby sa vytvorilo viac paradajok.