Koľko kúrite v byte?

Bývanie v bytových domoch v meste nie je cenovo výhodnejšie ako bývanie v dome. Kúrenie nie je výnimkou. Niekedy nepomôže ani to, keď sa snažíte šetriť. Ponúkame niekoľko rád, ako sa vyhnúť dlhom či nepríjemným prekvapeniam a hlavne ako ostať v teple za málo peňazí.

radiátor

  • Rozdelenie účtu

V mnohých bytovkách prevláda názor, že účet za panelák zaplatí každý rovnakou mierou. To znamená, že všetci zaplatia rovnako, nezávisle na tom, koľko kúrili. Skúste tieto podmienky zmeniť na najbližšej domovej schôdzi. Tým pádom zaplatíte iba za seba a dokonca sa vám môže ujsť aj nejaký preplatok.

  • Zateplenie bytovky

V tomto prípade je vhodné spojiť sa s ostatnými a dohodnúť sa na zateplení bytového bloku. Platenie nájmu zahŕňa aj takéto veci a po nejakom čase sa na rekonštrukciu peniaze nájdu. Na zahodenie nie je ani oprava strechy alebo modernejšie radiátory.

  • Nové okná a dvere

So zateplením bytového domu  prichádza aj požiadavka na výmenu okien a dverí. Pri výbere sa neriaďte cenou, ale hlavne kvalitou. V minulosti populárne dvojsklenné plastové okná sa dnes dajú nahradiť energeticky úspornejšími trojsklennými. Nejde len o novú vychytávku, ale hlavne o novú prevenciu úniku tepla. Dvere sú rovnako dôležité. Tie panelákové prepúšťajú obrovské množstvo tepla, pretože netesnia. Vhodná je investícia do kvalitných ťažkých a drevených dverí.

  • Zodpovedné kúrenie

Pod týmto pojmom si treba predstaviť zodpovedný prístup. Radiátory sú často pustené pri otvorenom okne. To je prvý a najzávažnejší problém. Takto teplo uniká, ale merače stále bežia. Ďalšou vecou je nekúriť v izbách, v ktorých sa nenachádzame. Dôležité je nemať pustené kúrenie po celý čas. Stačí iba na toľko, aby sa izba zahriala. Po tom sa teplo aj  vďaka oknám udrží vo vnútri.

topení

  • Odpojenie

 Ak sa vám zdá, že teplo v bytovke je rozdistribuované nespravodlivo a že platíte priveľa, môžete na domovej schôdzi požiadať o odpojenie vášho radiátora. Potrebujete na to podpisy ostatných vlastníkov bytov. Namiesto toho je potrebné si zabezpečiť elektrický radiátor či ohrievač. V tomto prípade však zvážte cenu elektriny, ktorú za to zaplatíte.