Zdravý životný štýl – krok za krokom

Niekedy stačia úplne malé zmeny, ktoré v konečnom dôsledku zmenia váš život.
Medzi dva elementárne piliere zdravého životného štýlu patria: pohyb a strava.

rodič
 
Ja tak rád trsám, trsám!
Pamätáte sa na kráľa Juliana z animovanej rozprávky Madagaskar? Vezmite si z neho príklad a robte to tak aj vy. Nie len raz za čas ale každý deň, kedykoľvek a kdekoľvek. Napríklad:
 
Prejdite sa v kancelárii ku stolu vášho kolegu miesto toho aby ste mu posielali mail.
Parkujte ďalej od vašej práce a radšej prejdite cez pár ulíc pešo, ráno aj poobede.
Ešte lepšia možnosť: choďte do práce na bicykli.
Používajte všade schody miesto výťahu.
Kúpte si psa, ktorý vás „donúti“ vyjsť von na prechádzku v každom počasí.

dívka
 
Posledné prieskumy dokazujú, že trávime kopec času sedením pred televízorom, počítačom, telefonujeme alebo mailujeme miesto toho aby sme sa stretli s priateľmi. To všetko vytvára potencionálne riziko zdravotných problémov v neskoršom veku.
Ak navyše trpíte nadváhou, aj malé zmeny v každodennom živote môžu byť prínosom pre vaše zdravie. Stačí pokles hmotnosti o 10% a zníži sa vám krvný tlak a cholesterol a zlepší sa cirkulácia krvi vo vašom organizme.
 
Zdravé stravovanie
Existuje celý rad teórií, diétnych programov, kníh a online informácií o tom čo jesť a kedy jesť. Niektoré sú rozporuplné a nie jednoznačne určené. Všetci vedci alebo lekári sa ale zhodujú v jednom: naše jedlá obsahujú až príliš veľké množstvo cukrov a jeme až príliš málo čerstvých prírodných potravín. Riešenie je pritom celkom jednoduché:
 
Jedzte z menších tanierov, porcie budú vyzerať vizuálne väčšie, ľahšie oklamete podvedomie a technicky budete jesť menej.
Jedlo si vychutnajte až na keď ho budete mať na stole.
Malé a pravidelné porcie vás zasýtia a udržia stabilnú hladinu cukru v krvi lepšie ako porcia jedného veľkého jedla denne.
Porcie servírujte s citom a kombinujte pestré farby. Buďte umelcom vášho jedla a „namaľujte“ si na tanier farebný obraz zo žltých tónov kukurice, červených tónov paradajok a zelených šalátových.