Staráme sa naozaj dobre o svoje rastliny?

Keď hovoríme o dome a záhrade máme na mysli:

  • Izbové rastliny
  • Záhradné rastliny


květina

Starostlivosť o rastliny v mysliach mnohých ľudí je obmedzená na zavlažovanie, hnojenie a presádzanie. To stačí iba na to, aby poskytli potrebné podmienky pre rozvoj, ale starostlivosťou o hygienu dosiahneme veru oveľa lepšie výsledky.
Záhradné rastliny starostlivo ošetrujme- striekajme proti škodcom, zberajme suché a odhnité časti. Nechajme im pre rast dostatok priestoru- neobmedzujme ich.

Izbové rastliny si rovnako vyžadujú našu starostlivosť.
Ako často utierate prach z nábytku alebo televízora? Už ste niekedy mysleli, že rovnaké množstvo prachu sa usadí na listoch izbových rastlín?

Prach nielen spomaľuje ich rozvoj, ale tiež výrazne zvyšuje riziko vzniku parazitov. Čím viac sa staráte o hygienu rastlín, tým menej bolesti hlavy budete mať pre likvidáciu parazitov a aj rastlinka sa bude cítiť zdravšie a Vás odmení krásou svojich listov a kvetov..
Ako teda čistiť rastliny?
Predtým, ako sa uchýlite k vodným postupom, posúďte požiadavky starostlivosti o rastliny. Niektoré druhy neznášajú kontakt s vodou počas kvitnutia, zatiaľ čo iné sú proti tomu odolné.
· Odstránite vyschnuté a poškodené listy a kvety. Robte to priebežne- nie raz za rok.

· Ak rastlina dobre znáša vodu zoberte ju aspoň raz mesačne na obhliadku Vašej kúpeľne a pekne ju veru osprchujte.

květináč

· Ak ste si nie celkom istí, či by kúpeľ Vaša rastlinka prežila, potom si zoberte mokrú handričku a rad rado prejdite jednotlivé lístočky. Vlhká huba alebo handrička je obľúbeným prostriedkom všetkých generácií pri čistení kvetov od prachu. Úprimne povedané, nie som podporovateľkou tejto metódy. Ak je to však pre vás vhodnejšie, snažte sa postupovať opatrne, aby ste neúmyselne nepoškodili listy a nezabudnite oplachovať mokrú handričku, či hubku čo najčastejšie..

· Čistenie kefkou – alternatíva pre tie rastliny, ktoré nemôžu byť v sprche, a nemajú radi vodu.. Kvety s chlpatými listami môžeme veru pohodlne čistiť kefkou alebo štetcom.

· V obchodoch sú rôzne špeciálne l prostriedky na umývanie kvetín sľubujúce nielen efektívne čistenie a lesk listov, ale mali by mať aj zvýšenú ochranu pred parazitmi. Nemôžem posúdiť, či je to naozaj užitočné alebo či je to marketingový nástroj. V podstate ich nepoužívam, pretože si myslím, že by listy mali dýchať samé – čo znamená, že na nich by nemali byť žiadne „ochranné“ zlúčeniny.