Prečo sú tričká populárne? Odpoveď ponúknu legendy ako James Dean (Rebel bez príčiny)

Filmový priemysel, návštevnosť kín a rozkvet množstva nových filmov ako aj filmových žánrov priniesli 50-te roky minulého storočia a centrom toho všetkého bol predovšetkým Hollywood. Avšak ako tento poznatok a téma súvisia s tričkom? Možno viac, než si myslíte.James Dean, umelecké.jpg
K filmovému priemyslu sa tak ako dnes, tak aj v minulom storočí spájal istý imidž, móda a prevažovali osobnosti. Konkrétna móda štýlových tričiek započala práve v tomto odvetví a predstaviteľmi boli také celebrity ako napr. James Dean. Aj amatérsky filmový znalec vie, že imidžom tohto dodnes populárneho a príliš skoro zosnulého herca bolo predovšetkým biele tričko a na ňom častokrát kožená bunda. Znalci sa zhodujú, že práve táto éra sa stala nositeľom vzniku trendu, akým sú štýlové tričká bez potlače, ktoré boli typické jednoduchým motívom, avšak disponovali potrebnou eleganciou.
Aby sme ale boli konkrétnejší, pôvodným vzorom Jamesa Deana bol Marlon Brando vo filmeDivoch (1953), ktorý s týmto imidžom prišiel predsa len o niečo skôr. Avšak práve James Dean a jeho vzhľad dokázali túto módu presláviť (možno nevedome).
Možno sa pýtate, a to ako pred nástupom týchto filmových idolov chodili ľudia nahí?
To samozrejme nie, ale ak by ste sa pozreli na celebrity tej doby (typu Frank Sinatra), nosila sa prísna slušnosť a stiahnutosť v oblekoch a upravených košeliach, respektíve tiež vo frakoch.Dvaja muži a jedna žena, herci, čiernobiele.jpg
Je to niečo viac, než len obyčajné tričko
Prakticky až nástup vyššie opísaných hercov, respektíve filmov priniesol boom a takéto tričko predstavovalo čosi viac. Konkrétne rebelantskú (a skôr mládežnícku) vzburu voči vtedajším konvenciám. Predstavovalo tak zároveň slobodu, dravosť a štýl vtedajšej mládeže. Najmä tých, čo sa nebáli sadnúť na motorku, zbaliť krásne dievča a z času na čas si s inou partičkou ostro vymeniť názory. Bol to vlastne jeden z prvých poburujúcich, avšak atraktívnych štýlov.