Oceniteľná vecička pre elektro-nadšencov: Menič napätia

Univerzálne využitie a s ním spojené praktické možnosti predstavujú zariadenia známe ako meniče napätia. Tie si spájame s elektronickými spotrebičmi, ktoré môžeme vďaka meničom využívať aj tam, kde nie je v blízkosti rozvodná elektrická sieť, respektíve bežná elektrická zásuvka. Známe je preto ich využitie v automobiloch a karavanoch, ale tiež kamiónoch či dokonca na lodiach. Zapojiť následne dokážeme bežné spotrebiče ako napr. notebook, chladiaci box, kávovar, mobil,… a mnohé iné. Vlastne zariadenia, ktoré bežne používate doma alebo tam, kde máte po ruke klasickú zásuvku. K známym a často používaným typom invertorov sa radí menič napätia z 12v na 230v.

  • Tieto typy sú v súčasnosti vybavené tiež USB výstupom, čo môže slúžiť napríklad na napájanie a zároveň nabíjanie prenosných zariadení.

zelený ventilátor

Vo všetkých prípadoch univerzálneho využitia vravíme o ideálnom riešení, ako získať z jednosmerného prúdu striedavý, teda taký, ktorý využívame v priestoroch s dosahom rozvodnej elektrickej siete. Využiť preto dokážeme napríklad autobatériu a následne nabíjať prenosné zariadenia, či napríklad sledovať TV, funkčne využívať chladiaci box, varič, mikrovlnnú rúru a iné spotrebiče, čo budeme momentálne potrebovať. Preto vravíme o vhodnom riešení napríklad pri dlhodobom pobyte na chate, v kempingu, na stanovačke a na miestach „mimo civilizácie“. Respektíve na všetkých miestach, kde nemáme po ruke klasické napájanie.

zelený karavan

  • Je však potrebné venovať pozornosť upozorneniu, ktoré vraví o tom, že striedače napätia sa nemôžu zapájať paralelne s inými zdrojmi striedavého napätia, ani s inými meničmi.

Z jednosmerného napätia (12 V alebo 24 v) dokáže vďaka meničom vzniknúť prúd so striedavým napätím (230 V) a to je vlastne základná podstata ich funkčného využitia.

Najčastejšie sa využívajú v aute alebo karavane, pričom k štandardnému využitiu sa používajú lacnejšie meniče s modifikovanou sínusoidou.