Karta alebo hotovosť?

Určite sme si všetci všimli, že v dnešnej hektickej a uponáhľanej spoločnosti sa stále viac do popredia dostáva jednoduchší spôsob platby za vybrané tovary a služby – teda platobná karta.

bankovky

 Niet sa čomu čudovať. Aj novodobé štúdie ekonómov a vedcov potvrdzujú, že v súčasnosti je platobná karta veľmi populárna a využíva ju čoraz viac zákazníkov. Ide naozaj o veľmi jednoduchý a rýchly systém, kým s hotovosťou sa spája veľa problémov. Návšteva bankomatu, čo vždy zaberie nejaký ten čas, neustála absencia peňazí v peňaženke, hrozba straty, či odcudzenia, znehodnocovanie peňazí. Je pravdou, že pri utrácaní máte tak väčší prehľad o tom koľko míňate, ale z psychologického hľadiska Vás môže prenasledovať zlý pocit, že ,, je to už naozaj veľa“.

Aj na Slovensku sa tento spôsob platby teší veľkej obľube a Slováci ho využívajú čoraz viac aj pri drobnejších čiastkach. Sympatie spotrebiteľov si získala najmä bezkontaktná platba, kde stačí kartu iba priložiť k terminálu, čomu napomohol rozvoj modernejších technológií v oblasti bankovníctva.
Napokon aj niektoré zložky polície pri uhrádzaní pokút dávajú vodičom na výber medzi hotovosťou a kartou.

karta

Rovnako aj jednotlivé banky ponúkajú svojim klientom rôzne mobilné aplikácie, kde môžete sledovať svoju aktivitu na účte, ale prostredníctvo nich aj zaplatiť za Váš nákup.
To však môže značiť, že v budúcnosti sa rovnako ako hotovosť, môže z bežného života vytratiť aj platobná karta a za svoje nákupy budeme platiť už len prostredníctvom smartfónov a mobilných aplikácií. Niektorí vedci však uvádzajú aj pokročilé futuristické  metódy čipov, implantovaných priamo pod ľudskú kožu, čo by tento proces malo ešte viac uľahčiť.

Prečo teda používať práve platobnú kartu ?

  • Jednoduchá, praktická a rýchla metóda
  • Vysoké zabezpečenie ( prevencia proti strate, krádeži, inflácii )
  • Väčší prehľad vo vlastných financiách
  • Šetrí čas