Ako správne potrestať vaše dieťa

Už od troch rokov, keď vaše deti začnú lepšie rozprávať a chodiť, začínajú aj vystrájať. Deti sú veľmi neposedné a stále by chceli niečo stvárať, no čo robiť ak je to už neúnosné a s vašim dieťaťom si nevie nikto dať rady? Mnoho psychológov odporúča rôzne tresty pre deti, ktoré nepočúvajú svojich rodičov. Tieto tresty sa líšia v závislosti od veku, ktorý dosiahlo vaše dieťa.

sourozenci

Deti do piatich rokov
Na malé deti najviac platia odmeny typu „ak budeš dobrý dostaneš zmrzlinu“, no všetko treba sľubovať s mierou. Musia byť niektoré veci, ktoré by malo dieťa automaticky robiť, bez nároku na odmenu. Ak sú deti vzdorovité a trucujú napríklad v obchode ak im niečo nekúpite, je vhodné nájsť kompromis. V prípade ak si dožadujú nejakú sladkosť, ponúknite im trebárs ich obľúbené ovocie a každý bude spokojní.

Deti do dvanástich rokov
Ak máte školáka, ktorému sa nechce robiť domáce úlohy a učiť sa, musíte zakročiť rázne. Kontrolujte ho, pomáhajte mu a rozprávajte mu aké je veľmi dôležité učiť sa aby sa mohol stať tým čím chce. Ak mu nejaký predmet nejde, tak vymyslite nejakou hravou formou ako mu v tomto pomôcť. Ak je vaše dieťa problémové a nechce spolupracovať, siahnite po veciach, ktoré majú deti najradšej, a to mobil, tablet alebo mu zakážte televíziu.

nadávat

Deti v pubertálnom veku
Najhorší vek pre rodičov je okolo pätnásť rokov, vtedy sú rodičia bezradní a nevedia čo majú robiť. Odporúča sa hlavne komunikácia, rozprávajte sa so svojimi deťmi vždy keď sa to dá a hlavne o všetkom. S týmito deťmi by ste mali rozoberať už aj ťažšie témy ako sú drogy, alkohol, sex. Poučte ho o všetkom aby ste sa vyhli možným problémom. Ak si so svojim puberťákom neviete dať rady, ak vám napríklad nosí zlé známky, fajčí, chodí neskoro domov, siahnite po krajnom riešení a to po domácom väzení, či zákaze jeho obľúbených krúžkov.