Vracajú sa ručné práce?

Starenka sedí pri okne a v rukách zviera ihlice. Štrngot jej nástrojov sa ozýva celým domom popri pukotaní ohňa… Aj taká bola kedysi realita na Slovensku. Kedysi bolo zvykom, že vyšívať, háčkovať alebo štrikovať vedelo každé dievča. Doba sa zmenila a nastal úpadok. Ručné práce vyšli z módy.
Ak by ste však zablúdili na bazáre, internetové obchody alebo do predajných skupín, našli by ste tam háčkované plyšové zvieratká, hrubé vlnené deky a iné skvosty. Ich cena sa pohybuje rádovo v desiatkach až stovkách eur a ony sa, prekvapivo, predávajú.
pletení.jpg

Prečo je tomu tak?

V dnešnej uponáhľanej dobe potrebuje každý z nás čas od času trochu oddychu. Práve to je dôvodom prečo sa čoraz viac ľudí vracia k ručným prácam. Okrem upokojenia mysle výrobky šetria peňaženku a dokonca sa dajú predať za slušnú cenu pokrývajúcu náklady na nákup materiálu i čas, ktorý výrobca do výroby investoval.
Módne trendy sa zase obracajú naspäť a háčkované či vyšívané obrusy sa pomaly, ale isto vracajú do interiérov domácností. Väčšinou vyhovujú trendu minimalizmu či zapadajú do kategórie vintage. Ak si viete opraviť svoje staré šatstvo či prišiť gombíky je to ďalšie plus. Ušetríte a pomôžete Zemi v zmysle zerowaste princípu.
Veľmi vhodné sú pri výchove detí, kedy si cvičia jemnú motoriku. Sú vhodné pre každú vekovú kategóriu približne od troch rokov. Najmenšie deti môžu navliekať gombíky, väčšie sa môžu učiť šiť pod dozorom rodiča a deti okolo desiatich rokov zvládnu štrikovať. Odporúčame, aby bol prítomný aj dospelý rodič alebo iný dozor. Deti okrem iného cvičia svoju trpezlivosť, sústredenie sa na jednu úlohu a ešte sa aj cítia užitočné. Určite odporúčame vyskúšať aj v rámci montessori metodiky výchovy detí.šicí potřreby.jpg

Čo všetko sú ručné práce?

  • vyšívanie
  • paličkovanie
  • háčkovanie
  • štrikovanie
  • mozaiková tvorba
  • tkanie
  • prišívanie gombíkov