Internet – dobrý sluha, ale zlý pán

Internet je už dlhodobým fenoménom, ktorý určite nikdy nestratí vo svete svoje miesto. Vryl sa nám tak pod kožu, že ho denne využívajú miliardy ľudí na súkromné, či pracovné účely. Komunikujeme, vyhľadávame, zabávame sa cezeň a užívame si jeho pohodlie. V terajšej dobe sa s ním stretávame už od útleho veku po starobu. Sme nútení ho používať a neustále sa učiť jeho funkciám. Ale pritom si veľakrát neuvedomujeme jeho nebezpečenstvá.

bezpečnost
 
       Veľa ľudí si po zakúpení svojho nového zariadenia (počítač, telefón, tablet,…) ani neuvedomuje, že čo ich môže vôbec vo svete internetu stretnúť. Mnohí si myslia, že pokiaľ sa  doteraz s rôznymi vírusmi nestretli, tak sa ani nestretnú. A tak ignorujú nie len antivírusové programy, ale aj firewally. A keď už aj nejaký ten trójsky kôň príde, nemyslíme toho z histórie, tak nevedia čo robiť. Lenže vo svete internetu neexistuje len spomínaný „trojan,“ prípadne červ. Existuje tam veľa iných škodcov, proti ktorým vám už len ten akútny zásah antivírusu nemusí pomôcť. V rýchlosti si teda povedzme, že akými typmi sa môžeme stretnúť:

varování

·         Vírus
·         Červ
·         Trójsky kôň
·         Spyware
·         Adware
·         Hoax
·         Hijacker
·         Phishing
·         Pharming
·         Zásuvné moduly
·         Ransomware
      
       Už vieme s čím všetkým sa môžeme stretnúť. Ale ako sa čo najefektívnejšie proti týmto škodlivým softvérom obrániť? Jednoducho.
Po prvom spustení nášho zariadenia by sme mali spraviť obraz operačného systému na externý disk, ktorý nám bude slúžiť ako prípadná ochrana, keď by už aj antivírusový systém zlyhal. Avšak pozor! V tomto prípade sa vám zálohuje iba systém, nie vaše dáta. Tie musíte zálohovať jednotlivo.

       Ďalším krokom bude správne nastavenie  systémového firewallu. Tu odporúčame zapnúť bránu firewall pre súkromnú, ale aj verejnú sieť.
       A teraz prichádza veľmi dôležitý krok. Správne zvolenie antivírusového programu. Medzi najviac používané a najspoľahlivejšie patrí v aktuálnej dobe ESET NOD32 alebo Avast Antivirus. Ak nechcete míňať peniaze, tak si môžete zvoliť freeware Avast Antivirus, ale ak si radi priplatíte za ochranu, tak cesta bude viesť smerom k NOD32. Po inštalácii ktoréhokoľvek z týchto dvoch antivírusov sa vám plnohodnotne zabezpečí zariadenie. Výšku svojho zabezpečenia si môžete nastaviť v nastaveniach antivírusov, ako aj blokovanie nechcených programov či ochranu pri surfovaní na internete. Využitie je naozaj široké.

zámek

       Ďalším krokom ku vyššej bezpečnosti môže byť aj internetový Adblocker. Ten vás bude chrániť pred nevyžiadanou reklamou na web stránkach. Taktiež odporúčame nezverejňovať svoje osobné údaje na neoverené internetové stránky, neotvárať poštu od neznámych odosielateľov, navštevovať iba bezpečné stránky a odhlasovať sa zo sociálnych sietí. Spôsob ochrany je naozaj veľký, avšak zhrnuli sme vám to najpodstatnejšie a najpoužívanejšie. Tiež nezabúdajte na aktualizácie svojho antivírusového systému, ktoré môžu mať dosť veľký vplyv na výšku ochrany. A hlavne byť stále ostražitý a nenechať sa oklamať!