Voda vo výfuku

Dávali ste pozor na hodinách fyziky? Tak potom viete o čo ide! Ale ak neviete o čo ide, tak čítajte a dozviete sa to. Mnoho motoristov nevie, čo to znamená, keď sa z ich výfuku valí dym. Rozdiely sú iné pre benzínový a pre naftový typ motora.

výfuk

  • Ak je dym čierny pri dieseloch, ide o chybu spaľovania, alebo sa vypaľuje filter častíc.
  • Ak je modrý, je väčšinou zle, lebo to znamená, že sa do spaľovacieho priestoru dostáva olej, ktorý zhorí a znecháva za sebou charakteristickú stopu v podobe namodravého dymu.

Čo ak sa za výfukom tvorí biely dym?
Vodičom sa z toho neraz ježia vlasy hrôzou v domnienke, že je s autom veľmi zle.
Podobné znamenie môže hovoriť, že prasklo tesnenie pod hlavou valcov a voda sa tlačí do spaľovacieho priestoru.
Chybu totiž spoznáte podľa toho, že na viečku tlakového uzáveru chladiaceho okruhu sa tvorí emulzia zo spojenia voda-  chladiaca kvapalina- olej.
Ak tou „vodou“ nie je v skutočnosti chladiaca kvapalina, ktorá by mizla z chladiaceho systému, nie je dôvod na obavy.

Teraz však ide o situáciu, keď sa objavuje biely dym a z výfuku aj kvapká voda. Väčšinou ale nemusí ísť o chybu. Je to prirodzený jav- je za tým katalyzátor vozidla, ktorý urýchľuje chemické reakcie a rozklad splodín, ktoré vznikajú pri behu spaľovacieho motora. Produktmi tejto reakcie sú oxid uhličitý a tiež vodná para.
Trochu pary vyprodukuje aj motor bez katalyzátora, je to však oveľa menšie množstvo. Vytvorená para sa dostáva do výfukového systému. Ak je výfuk dlhý a tiahne sa od motora pod celým vozidlom až na jeho koniec, jeho zahriatie nejaký čas trvá. Vodná para kondenzuje pri prechode studeným výfukom a vzniknutá voda sa usadzuje v koncovom tlmiči. Odtiaľ vyteká. Para prestane kondenzovať až keď sa výfuk kompletne prehreje.
Je to teda celkom prirodzený jav, ktorý sprevádza chod spaľovacieho motora. Sám osebe je neškodný. Problém môže nastať vtedy, keď jazdíte hlavne v zime a po ochladení a iba krátke trasy. Vtedy sa výfukový systém poriadne neprehrieva a skondenzovaná voda sa hromadí v tlmiči.
 
diesel
 
Ako sa zbaviť tohto problému?
Ak chcete predísť vytváraniu a zadržiavaniu vody vo výfuku, tak nejazdite krátke trasy, prežeňte občas svoje auto dôkladne na dlhšej trase a poriadne prehrejte celý výfukový systém, aby sa voda vyparila preč.